Pravidla
Pravidla pro ročník 2024 připravujeme
Upřesnění pravidel na základě dotazů soutěžících F.A.Q.
Zde budete moci pokládat své dotazy týkající se pravidel.
Všechny otázky i odpovědi zde veřejně nasdílíme pro všechny soutěžící.
Dotazy týkající se pravidel směřujte na hala.akademik@fsv.cvut.cz
Odpověď zašleme na váš email. Dotazy a odpovědi, které upřesňují pravidla soutěže, zveřejňujeme také zde na webu:
Špejle z listnatých dřevin k výrobě modelů nejsou dovoleny. Povoleny jsou špejle a profily do průřezu 10×10 mm z vyjmenovaných jehličnatých dřevin.
Pod pojmem lepené dřevo se v pravidlech rozumí použití materiálů, jejichž pevnost je výrazně ovlivněna lepidlem, proto pravidla omezují použití kompozitních materiálů na bázi dřeva a lepidla.
Za kompozitní materiál bude považován lepený profil, tvořený tenkými dřevěnými profily o tloušťce menší než 2 mm. Povoleno není rovněž použití kompozitů tvořených pilinami, štěpkou či drobnými odřezky pojenými lepidlem a to jak zakoupených, tak vyrobených doma.
Model může být tvořen podélně lepenými dřevěnými profily povolené tloušťky minimálně 2 mm, lepidlo ale nesmí pokrývat významnou část povrchu modelu.
Ohýbat pomocí napařování je povoleno. Ohýbání dřeva pomocí napařování je metoda opracování neřízená numericky a spadá tak do „běžných ručních nástrojů“
Ano, je povoleno použít libovolné lepidlo. S podmínkou, že lepidlo nesmí pokrývat významnu část povrchu modelu, proto nelze konstrukci do expoxidu např. zalít.
Ano, model může být tvořen podélně lepenými dřevěnými profily povolené tloušťky maximálně 10 mm a minimálně 2 mm, lepidlo ale nesmí pokrývat významnou část povrchu modelu.
Pod pojmem běžné ruční nástroje se rozumí i nástroje poháněné elektřinou jako je například stolní vrtačka, strojní kotoučová pila, přímočará pila, ruční frézka. Tyto nástroje lze tedy použít.
Povoleno není použití nástrojů využívajících numerické řízení, u nichž je tvar řezu možno řídit pomocí kódovaných programovaných pokynů (CNC stroje). Splnění tohoto omezení bude třeba doložit čestným prohlášením.
Pozn.: Cílem tohoto omezení je zachovat přibližně stejné podmínky pro účastníky soutěže bez ohledu na jejich technologické zázemí a finanční možnosti
Použití 3D tisku je povoleno pro tvorbu konstrukce (například jako forma). Nesmí se ale stát součástí konstrukce.
Nosnou konstrukci je možné umístit v rámci zatěžovacího prostoru kamkoliv (i nad závaží). Prostor pro závaží musí splňovat půdorysné geometrické požadavky pro uložení závaží.
Použití jiného než jutového provázku není pro soutěžní model dovoleno. V případě zájmu je možné si model mimo soutěž zatížit.
Pokud smrková lišta splňuje materiálové požadavky, tak ano. Maximální průřez dřevěných profilů je 10×10 mm.
Platný je obr. 1 – Schéma konstrukce. Zarážka je vysoká 30 mm a široká 100 mm.
Šířka zatěžovacího stolu se zarážkou je 70 cm. Využít je možné její celou šířku.
Zarážku lze využít libovolným ,,neinvazivním způsobem“ (nesmí být narušena celistvost zarážky). Konstrukci lze například opřít nebo konstrukcí zarážku obejmout. Její využití bude „penalizováno“ dle pravidel
Pod pojmem lepené dřevo se v pravidlech rozumí použití materiálů, jejichž pevnost je výrazně ovlivněna lepidlem, proto pravidla omezují použití kompozitních materiálů na bázi dřeva a lepidla. Za kompozitní materiál bude považován lepený profil, tvořený tenkými dřevěnými profily o tloušťce menší než 2 mm. Povoleno není rovněž použití kompozitů tvořených pilinami, štěpkou či drobnými odřezky pojenými lepidlem a to jak zakoupených, tak vyrobených doma. Model může být tvořen podélně lepenými dřevěnými profily povolené tloušťky minimálně 2 mm, lepidlo ale nesmí pokrývat významnou část povrchu modelu. Za předpokladu, že lepidlo nebude pokrývat významnou část konstrukce, lze spojovat profily vyhovující materiálovým požadavkům. Lze spojit profily min. 2×2 mm a max. 10×10 mm.
Minimální rozměr modelu zastřešení (včetně místa pro umístění zatížení) není v podélném směru zastřešení určen. Pro splnění geometrických požadavků u 1. zatěžovací zkoušky musí 8 závaží o rozměrech 150 x 40 x 5 mm pokrýt zatěžovací prostor který činí 333 mm v jednom směru a neomezeně ve směru druhém. Požadavky pro kladení závaží jsou uvedeny v pravidlech.
Použití dřevěných párátek je povoleno, za předpokladu splnění materiálových požadavků. Jsou vyrobena z povolených dřevin a jejich průřez není menší než 2×2 mm.
Organizátor zajišťuje závaží, nutné pro zatěžovací zkoušku modelu. Závaží je ukládáno přímo na konstrukci vyrobenou soutěžícím. Konstrukce musí umožnit uložení zatížení (viz Obr. 2 v pravidlech).
Závaží je během zatěžování ukládáno přímo na konstrukci. Pokud je třeba k uložení závaží podklad, roznášecí podložka apod., musí být součástí modelu a započítává se do jeho hmotnosti.
Písek lze použít pouze pro umístění nebo přitížení modelu uvnitř boxu. Mimo box nelze písek použít – ani jako pasivní závaží.
Vzhledem k velkému množství modelů přihlášených do soutěže není organizátor schopen provést předběžnou kontrolu souladu modelu s pravidly soutěže. O souladu modelu se soutěžními podmínkami rozhoduje porota v místě konání soutěže. Pokud máte dotaz na nějaké konkrétní konstrukční řešení, organizátor soutěže se k němu vyjádří, ale řešení bude zveřejněno.
Vrtačku používanou jako běžný ruční nástroj lze použít při výrobě modelu libovolně. Povoleno není použití nástrojů využívajících numerické řízení, u nichž je tvar řezu možno řídit pomocí kódovaných programovaných pokynů (CNC stroje).
Zkoušet manipulaci závaží předem není vzhledem k rovnosti podmínek u soutěže možné.
Obmotání dřevěného profilu jutovým provázkem je povoleno. Jeho připevnění k lati je možné pouze pokud nedojde k pokrytí významné části povrchu lepidlem. Není dovoleno například provázek do lepidla namočit a obmotat jím dřevěný profil.
Pokud se konstrukce dotkne zarážky kdykoliv během zatěžovací zkoušky, bude se k výsledku zkoušky připočítávat penalizace.
Konstrukce může být složená z více částí.
Ano, písek může být během ukládání modelu na zatěžovací místo a během celé doby zatěžování odebrán do organizátorem poskytnuté nádoby o objemu maximálně 20l.
K usazení modelu může soutěžící použít libovolné pomůcky, nářadí. Pomůcky ani nářadí se při zatěžování nesmí stát součástí modelu.
Písek lze použít jako pasivní přitížení, ale pouze UVNITŘ BEDNY pod povolenou maximální výškou písku.
Konstrukce se zatěžuje postupně jednotlivými závažími tak, aby byla před uložením dalšího závaží v klidu. O posouzení daného stavu rozhoduje porotce u stolu.
Ano, pokud z konstrukce spadne závaží, zatěžovací zkouška může dál pokračovat. Nic méně není povoleno úmyslně odebírat závaží z konstrukce. Posouzení pádu je v kompetenci porotce.
Během zatěžovací zkoušky není dovoleno s konstrukcí manipulovat nebo jí podepírat. Je dovoleno ukládání závaží na konstrukci dle pravidel (kapitola Zkouška modelu)
Základní a nejmenší profil je hranol 2×2 mm, jakýkoliv kulatý profil musí daný minimální profil obepsat.
Úmyslně manipulovat se závažím po jeho umístění na konstrukci možné není. V okamžiku kdy je závaží uloženo na konstrukci, stává se součástí konstrukce. Během zatěžovací zkoušky není dovoleno s konstrukcí manipulovat.
Materiál a nástroje
V průběhu umístění modelu na zkušební místo může soutěžící použít libovolné vlastní pomůcky (hrabičky, vodováha, metr). Pomůcky se nesmí stát součástí konstrukce při jejím zatěžování.
Překližku lze použít i jako plošný prvek. Materiály mohou být obráběny běžnými ručními nástroji, není povoleno použití laseru ani vodního paprsku, CNC obrábění apod.
Vrtačku považujeme za běžný ruční nástroj, a tudíž použití je možné.
Vytvoření vlastních profilů z povolených materiálů je povoleno.
Pod pojmem běžné ruční nástroje se rozumí i nástroje poháněné elektřinou jako je například ruční vrtačka, strojní kotoučová pila, přímočará pila, ruční fréza. Tyto nástroje lze tedy použít. Povoleno není použití nástrojů využívajících numerické řízení, u nichž je tvar řezu možno řídit pomocí kódovaných programovaných pokynů (CNC stroje). Splnění tohoto omezení bude třeba doložit čestným prohlášením.
Pozn.: Cílem tohoto omezení je zachovat přibližně stejné podmínky pro účastníky soutěže bez ohledu na jejich technologické zázemí a finanční možnosti
Nitě a provázky z bavlny či jiných přírodních materiálů jsou povoleny.
Ano, použití provázku z přírodních materiálů je povoleno.
Ne, papír neodpovídá materiálovým požadavkům.
Ne, papír neodpovídá materiálovým požadavkům.
Konstrukce
Zatěžovací oblast musí být vodorovná, tak aby umožnila uložení zatížení. Tvar konstrukce omezen není, ale musí umožnit připojení zatěžovací oblasti. pozn. Zatěžovací oblast reprezentuje dopravník s danou vlastní hmotností.
Výška „max 1200 mm“ se týká polohy zatížení. Zatížení může být umístěno níže, ale konstrukce ani zatížení nesmí zasáhnout do chráněného prostoru o výšce 800 mm. Tvar konstrukce ale omezen není. To znamená, že konstrukce může být i nad zatěžovací oblastí. pozn. Zatěžovací oblast „reprezentuje“ v modelu dopravník.
Šířka dopravníku je dána na 150 mm. Odpovídá rozměru závaží, nemůže proto být menší.
Na modelu musí být prostor 150×800 mm, kam se bude zatížení ukládat. Vyznačen být nemusí.
Způsob podepření není nijak specifikován. Konstrukce musí vynést dopravníkový pás, tvar vynášející konstrukce je omezen chráněným prostorem a maximálními rozměry.
Zatěžovat je možné pouze na zatěžovací plochu. Plocha musí mít rozměry 800×150 mm a být vodorovná.
Prostorové uspořádání konstrukce, která vynáší zatěžovací prostor, je libovolné při dodržení geometrických požadavků. Například dodržení rozměrů a vodorovnosti zatěžovací plochy.
Zatěžovací plocha nemusí být tvořena plošným prvkem. Je nutné dodržet geometrické požadavky (např. dodržení rozměrů a vodorovnosti zatěžovací plochy).
Je nutné dodržet geometrické požadavky zadání. Forma řešení konstrukce v rámci omezení je na soutěžících. Zda je zatěžovací plocha tvořena samotnou nosnou strukturou nebo přídavnou pomocnou strukturou je z hlediska pravidel identické řešení.
Plošné prvky jako například smykové zarážky jsou povoleny.
Ne, provázky nesplní požadavek na rovinnost zatěžovací plochy.
Ostatní
Studenti z Fakulty strojní ČVUT se mohou zúčastnit letošní soutěže Hala roku Akademik, neboť splňují podmínku „vysoká škola s technickým zaměřením“.
Pořadí týmu určují pořadatelé v den konání soutěže. Parametry sestavovaní pořadníku nejsou veřejné.
Lano musí být na modelu od momentu přejímky a to včetně případného vypínacího mechanismu. Vypnutí lana může být provedeno během zatěžování. Od chvíle přejímky po začátek zatěžování nesmí být model jakkoliv modifikován.
Ano, soutěžící tým může vznést protest. Protesty vůči splnění materiálových podmínek a průběhu zatěžovací zkoušky lze vznést nejpozději do 15 minut po ukončení zatěžovací zkoušky daného modelu.
Fotografie z průběhu akce budou vystaveny na webu soutěže.
Zatížení simuluje materiál na dopravníkovém pásu. Nelze proto například zatěžovat jen nad podpory. Závaží je i ve druhé fázi nutné rozprostřít rovnoměrně.